Arkas Trio Dünyaca Ünlü Organist ile Konser Verdi

St. Maria Kilisesi’nin yarım asırdır suskun olan orgu, Arkas’ın desteği ile restore edilerek İzmir’e kazandırıldı. Org’un büyülü tınıları, Organist Prof. Johannes Geffert ve Arkas Trio’nun birlikte verdiği iki konserle canlandı.

Arkas Holding’in sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde restore ettirdiği St. Maria Kilisesi orgu, yarım asırlık suskunluğunun ardından tekrar kullanılır hale geldi. Arkas’ın, klasik batı müziğine uzun soluklu ve evrensel düzeyde bir proje ile katkı sağlamak amacıyla kurduğu Arkas Trio ve Arkas’ın davetiyle İzmir’e gelen Organist Johann Geffert’ın usta elleriyle St. Maria Kilisesi Orgu’nun büyülü tınıları 21- 22 Kasım tarihlerinde verilen iki konserle hayat buldu. İzmirlilerin büyük ilgi gösterdiği konserlerde St. Maria Kilisesi iki gün üst üste doldu.

Arkas Trio’nun ilk defa, artı bir enstrüman olarak org ile birlikte verdiği konserde konuk edilen Prof. Johannes Geffert, büyülü parmaklarından Johann Sebastian Bach’ın ‘‘Toccata and Fugue“ eserini do-minör de çaldı. Konserin birinci bölümü, Arkas Trio solist kemancısı Tuncay Yılmaz ve Geffert’ın düet yaptığı “Violine und Orgel“ eseriyle devam etti. Alman çellist Gustav Rivinius ve Geffert tarafından Bach’ın “Cello und Orgel“ eserinin seslendirilmesinden sonra 2. Bölümde, Arkas Trio Franz Shubert ve Haydn’ın Sol Major Triosu’nun da içinde bulunduğu repertuarlarıyla dinleyenlerine keyif dolu bir müzik şöleni yaşattı.

Topluluk,St. Maria Kilisesi’ndeki konserlerinden önce de 19 Kasım’da İzmir’de Karşıyaka Belediyesi tarafından düzenlenen festival kapsamında verdiği konserde Fazıl Say’ın trio bestesinin Türkiye’de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.