Santa Maria Konserleri her yıl daha da coşkulu

Arkas tarafından organize edilen Santa Maria Konserleri 4. yılında da İzmirli klasik müzikseverleri buluştururken sürprizleri de beraberinde getirdi. 8-9-10 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen konserler, Arkas Trio’nun CD lansmanı heyecanının yanı sıra dünyaca ünlü organist Andreas Rothkoph’un ilk kez İzmir’e gelerek Soprano Aytül Büyüksaraç eşliğinde kilisenin tarihi orgu ile buluşmasına sahne oldu.

Arkas Holding organizasyonuyla geleneksel hale gelen Santa Maria Konserleri bu yıl da klasik müzikseverlere unutulmaz üç gün yaşattı. Konser serisinin ilk gününe çok anlamlı bir başlangıçla, İzmir Bizim Okul Vakfı ev sahipliğinde ve gelirinin vakıf yararına kullanılacağı bir konserle başlayan Arkas Trio, F.Schubert’in Trio No. 1 op. 99 D 898 ve Beşli op. post. 114 D 667 Alabalık eserlerine kendi yorumlarını katarak İzmirli klasik müzikseverlerin kulaklarına hitap etti. Konserde Arkas Trio’nun iki değerli konuğu da olacak. Arkas Trio, Schubert’in Alabalık Beşlisi’ni Viyolonsel Sanatçısı Atilla Aldemir ve Kontrabas Sanatçısı Burak Marlalı ile birlikte seslendirdi.

Konser serisinin ikinci günü ise, Santa Maria Kilisesi dünyaca ünlü organist Andreas Rothkoph’u ağırladı. Kilisenin tarihi orgu Rothkoph ile hayat bulurken, organiste güçlü sesiyle Soprano Aytül Büyüksaraç eşlik etti.

Double CD lansmanı Santa Maria’da

Santa Maria Konserleri’nin üçüncü ve son günü Arkas Trio, Nisan ayında piyasaya çıkan double CD’lerinden dikkat çeken parçaları dinleyicilerle buluşturdu. Farklı ve tematik projelerin içinde yer almayı ilke edinen, ülkemizde yetişen ve kendi kuşaklarının en iyi sanatçıları olarak tanınan, uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanan keman solist sanatçısı Tuncay Yılmaz ve piyano solist sanatçısı Emre Elivar ile ’Alman çello solisti Gustav Rivinius’tan oluşan Arkas Trio gecede Joaquín Turina Trio No. 2 op. 76 ve Camille Saint-Säens Trio No. 2 op. 92 eserlerini seslendirdi.