GUSTAV RIVINIUS

VİYOLONSEL

Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik ödülü ve Altın Madalya ile En İyi Çaykovski Yorumu Özel Ödülü’ne layık görülen ilk ve tek Alman müzisyen olan Gustav Rivinius, 1990 yılından itibaren dünyanın dört bir yanında önde gelen müzisyenler, orkestralar ve şeflerle beraber konserler vermektedir.

Kariyerindeki önemli performanslar arasında Christoph Eschenbach, Valeri Gergiev, Martek Janowski, Dmitri Kitayenko, Lorin Maazel, Ingo Metzmacher, Vaclav Neumann, Heinrich Schiff, Hans Zender ve David Zinman gibi şeflerle verdiği konserler bulunan Rivinius, Prag Kalesi’nde bulunan İspanyol Salonu’nun yeniden açılışında Çek Filarmoni Orkestrası ve kuruluşunun ellinci yılı kutlamaları kapsamında Bamberg Senfoni Orkestrası ile çalmıştır. ABD’de Pittsburgh, SaintLouis, Cincinnati, Washington D.C. ve Houston Orkestraları, Kanada’da Vancouver Senfoni ve Londra Filarmoni Orkestraları, Tokyo’da Moskova Filarmoni Orkestrası, Seul’de KBS Senfoni Orkestrası ve Pekin’de National Ballett Orchestra eşliğinde konserler veren sanatçı, ayrıca Lizbon, Toulouse, Lyon, Helsinki, Stockholm (İsveç Radyo Senfoni) ve Zürih (Tonhalle) Orkestraları ile beraber sahneye çıkmıştır.

Almanya’da tüm Radyo Senfoni Orkestralarının yanı sıra Deutsches Symphonie-Orchester ve Konzerthausorchester (Berlin) ile Gewandhausorchester (Leipzig) eşliğinde konserler veren Rivinius, solo kariyerinin yanında oda müziği çalışmalarına da önem vermektedir. Arkas Trio’nun yanı sıra kardeşleri ile beraber kurduğu Rivinius Piyanolu Kuartet ile düzenli olarak sahneye çıkan, piyanist kardeşi Paul Rivinius ile resitaller veren sanatçı, Irena Grafenauer, Maria Graf, Ana Chumachenco ve Gérard Caussé ile beraber kurdukları kentet ile de uzun bir süre boyunca konserler vermiştir. Gustav Rivinius, Almanya’nın Heimbach kentindeki “Spannungen” Festivali’nde de Lars Vogt, Christian Tetzlaff, Antje Weithaas, Isabelle Faust ve Sharon Kam ile beraber sürekli sahne almaktadır.

Tammuz Piyanolu Kuartet ile George Enescu’nun piyanolu dörtlülerini (cpo) kaydeden, Hessen Radyo Senfoni Orkestrası eşliğinde Ermanno Wolf-Ferrari’nin Viyolonsel Konçertosunu (cpo) ve Saarbrücken Radyo Senfoni Orkestrası eşliğinde H. W. Henze’nin “Odean den Westwind” adlı eserini (Arte Nova) seslendirdiği CD kayıtları da bulunan Gustav Rivinius, Sharon Kam ve Martin Helmchen ile beraber Brahms’ın Klarnetli Triolarının (Berlin Classics) ve Alman Gençlik Orkestrası eşliğinde Witold Lutoslawski’nin Viyolonsel Konçertosu’nun kayıtlarını gerçekleştirmiştir.

Saar Müzik Akademisinde profesör olan Gustav Rivinius, 2014 yılından bu yana Hollanda’da Maastricht Konservatuvarında da ders vermektedir. Her yıl ustalık sınıfları düzenleyen sanatçı, düzenli olarak Uluslararası Çaykovski Yarışması gibi önemli yarışmalarda da jüri üyeliği yapmaktadır.

www.gustavrivinius.de

SOSYAL MEDYA

YouTube