ARKAS TRIO

2011 yılında kurulan ve Türkiye’deki ilk kurumsal trio olma özelliğini taşıyan Arkas Trio, ülkemizde kendi kuşaklarının önde gelen sanatçıları olarak tanınan, uluslararası yarışmalarda önemli dereceler ve özel ödüller kazanmış olan keman sanatçısı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar ile, Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda altın madalya kazandıktan sonra dünya çapında ün kazanan Alman çellist Gustav Rivinius’tan oluşmaktadır.

Kuruluşundan bu yana İzmir, İstanbul, Ankara ve Mersin gibi Türkiye’nin en önde gelen uluslararası müzik festivallerinde yer almış olan Arkas Trio, Bilkent Senfoni, İstanbul Devlet Senfoni ve Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestraları eşliğinde seslendirdiği Beethoven’ın Üçlü Konçertosu yorumlarıyla da büyük yankı uyandırmıştır. Yurt dışında ilk konserini Berlin’de veren Arkas Trio, Kamran İnce tarafından topluluk için özel olarak bestelenen “Fortuna Sepio Nos” adlı eserin dünya prömiyerini 2013 yılında Süreyya Operasında gerçekleştirmiştir. Bu konserin ardından, Almanya’da Saarland eyaletinde gerçekleşen ve Saarland Televizyonu (Saarländischer Rundfunk) tarafından kaydedilen konser ile Köln kentindeki konserler, Arkas Trio’nun uluslararası zemindeki varlığını sağlamlaştırmıştır.

Arkas Trio, klasik repertuarın yanı sıra, az bilinen oda müziği eserlerini repertuarına almayı ve dinleyiciyle buluşturmayı da ilke edinmiştir. Kurulduğu yıldan itibaren birçok eserin Türkiye’deki ilk seslendirilişini gerçekleştiren Arkas Trio’nun bu performansları arasında, Ankara’da Orkestra Akademik Başkent eşliğinde icra ettiği Martinu Üçlü Konçerto ve İzmir’de yorumladığı Fazıl Say’ın “Space Jump” adlı eseri yer almaktadır. Öte yandan, tematik projeler üretmeyi ve bu projeleri sosyal sorumluluk misyonu ile birleştirmeyi amaçlayan Arkas Trio, Dünya Kadınlar Günü kapsamında kadın bestecilerin eserlerinden oluşan bir repertuarı, kadınların eğitimine ve çalışan kadına destek vermek amacıyla iki yıl arka arkaya İzmir ve İstanbul’da seslendirmiştir. Bu konserlerde, romantik dönemin önde gelen kadın bestecilerinden Clara Schumann’ın op. 17 Sol minör Triosu’na ve Mel Bonis’nin eserlerine yer verilmiş olması, kadın bestecilerin klasik müzik dünyasındaki yerine dikkat çekilmesi açısından önem arz etmektedir.

Arkas Trio üyelerinin 2015 yılında İzmir Santa Maria Kilisesi’nde organist Johannes Geffert ile beraber sundukları performans, Santa Maria Konserleri’nin başlangıcını oluşturmuştur. 2016 yılında ikincisi gerçekleşen organizasyonda Beethoven’ın ikili ve üçlü eserlerini seslendiren topluluk, 2017 yılında yapılan üçüncü konserde de Mendelssohn ve Brahms’ın eserlerine yer vermiştir. Kendine has akustik özelliğiyle öne çıkan Santa Maria Kilisesi, bu konserler ile Arkas Trio’nun daimi konser mekanlarından biri haline gelmiştir.

29. İzmir Uluslararası İzmir Festivali kapsamında Franz Liszt Oda Orkestrası eşliğinde dinleyicilerini selamlayan, 4. Molyvos Uluslararası Müzik Festivali (Midilli/Yunanistan) kapsamında da iki konser veren Arkas Trio, kuruluşunun yedinci yılında ilk CD kaydını gerçekleştirmiştir. Mendelssohn, Brahms, Saint-Saëns, Turina ve Piazzolla’nın eserlerinden oluşan iki CD’lik albüm, A.K. Müzik tarafından 2018 yılında yayımlanmıştır.

SOSYAL MEDYADA BİZ

YouTube
Instagram