Santa Maria’da Müzik Günleri

Arkas tarafından organize edilen ve Santa Maria’da gerçekleşen konserlerde, dinleyiciler klasik müzik alanında en beğenilen eserlerin eşliğinde iki gün boyunca müzik ziyafeti yaşadı.

Arkas’ın davetiyle bir kez daha İzmir’e gelen ünlü organist Prof. Johannes Geffert ve Arkas Trio, Arkas’ın organize etttiği Santa Maria Müzik Günleri’nde klasik müzikseverlere unutulmaz iki gün yaşattı. Geffert’in sihirli dokunuşları ile hayat bulan kilise orgunun tınıları ve Arkas Trio’nun performansı dinleyicilere müzik ziyafeti sundu.

Ünlü organist bir kez daha İzmir’deydi

19. yüzyılda Verona’da yapılmış ve İzmir’de yaşanan depremler ve aradan geçen yılların oluşturduğu hasarlarla zaman içinde kullanılmaz duruma gelmiş olan org, Arkas’ın desteği ile gerçekleştirilen restorasyonun ardından 2014 yılında suskunluğunu bozmuştu. 2014 yılında Arkas’ın daveti ile İzmir’e gelen Prof. Johannes Geffert, Arkas Trio eşliğinde iki gün üst üste konser vermişti.

Orgunun büyülü tınıları, başarılı geçen konserlerin ardından Arkas’ın davetiyle ikinci kez gelen Prof.Johannes Geffert’in yorumuyla 27 Nisan akşamı yeniden hayat buldu.

Arkas Trio’dan Beethoven şöleni

Dinleyiciler, müzik günlerinin ikinci akşamında 29 Nisan Cuma günü Arkas Trio’nun Beethoven eserlerinden oluşan konseriyle keyifli saatler geçirdi.

Arkas Trio, ülkemizde yetişen ve kendi kuşaklarının en iyi sanatçıları olarak tanınan, uluslararası yarışmalarda dereceler ve özel ödüller kazanan keman solist sanatçısı Tuncay Yılmaz ve piyano solist sanatçısı Emre Elivar ile ’Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünyaca tanınan Alman çello solisti Gustav Rivinius’tan oluşuyor. Farklı ve tematik projelerin içinde yer almayı ilke edinen Arkas Trio, zaman zaman bu projeleri sosyal sorumluluk misyonu ile de birleştirirken geliştirdiği repertuvarı ile bir araya geliş amacını hiç bir zaman unutmadan klasik müziğe olan ilgiyi artırmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Org Hakkında Teknik Bilgi

St. Maria Kilisesi Orgu iki klavyelidir. Büyük Org, koro zeminine yaklaşık 1,50 m. mesafede kurulmuş en büyük konsola sahiptir. Boruları, alt bölümün içerisinde, Büyük Org’un üzerinde yer alır ve hava üfleme aleti ile birlikte daima koro zeminine 3,10 m. mesafededir. Klavyelerin her biri 58 tuşludur ve Bas-Soprano Do#3-Re ses değişimi ile Do1 ile La5 aralığındadır. Pedal klavyesi, düz ve paralel pedalları olan, Do1-Re3 arasında 27 notadan oluşan gerçek ses aralığına sahiptir.