Arkas Trio, Almanya’nın Önemli Kültür Kentlerinden Köln’de Konser Verdi

Arkas Trio sadece Türkiye’de değil, yurtdışında verdiği konserlerle de sanat hayatına devam ediyor. Topluluğun son durağı Köln oldu. 
Arkas Holding tarafından beş sene önce  oluşturulan Türkiye’nin ilk kurumsal triosu Arkas Trio yurtdışındaki 3. Konserini Ocak ayı’nda Almanya’nın kültür kentlerinden biri olan Köln’de verdi. “Nikola Dimitrov&Götz Sambale Sanat Galerisi“nin davetiyle gerçekleşen konseri aralarında Köln Senfoni Orkestrasının üyelerinin de yer aldığı seçkin davetliler izledi. Solist kemancı Tuncay Yılmaz ve piyanist Emre Elivar ile Uluslararası Çaykovski Yarışması’nda birincilik kazandıktan sonra dünyaca tanınan Alman çellist Gustav Rivinius’tan oluşan Arkas Trio Topluluğu, Rachmaninoff, Fazıl Say ve Turina’nın eserlerinden oluşan repertuarı ve performansı ile entellektüel Alman dinleyicisinin büyük beğenisini kazandı.
Dünyaca ünlü  Türk Piyanist ve besteci Fazıl Say’ın  Triosu’nun da  Almanya prömiyeri  ilk defa Köln’de yapılmış oldu.
Geceyi organize eden Nikola Dimitrov konserin bitimindeki konuşmasında, Seçkin Topluluk adına sanatçılara övgülerini sunarken, Arkas Holding’in Türkiye’deki‚ Oda Müziği kültürünün gelişimine olan uluslararası seviyedeki‚ etkin katkısının önemli olduğunu özellikle vurguladı. Arkas Trio Koordinatörü  Tuncay Yılmaz konserle ilgili yaptığı açıklamada; “Berlin ve Stralsund‘dan sonra Almanya’daki üçüncü konserimizi  gerçekleştirdik. Ben ve Emre eğitim gördüğümüz için Almanya’daki konserlerimizde kendimizi çok rahat  hissediyoruz. Repertuvarımızı Gustav’ın da yönlendirmesiyle seyircinin ilgisini yüksek tutabilecek şekilde  seçiyoruz. Özellikle Almanya’da Oda Müziği çok yaygın. Küçük  gruplara yapılan  konserlerin  elektriği sanatçı için çok daha etkileyici ve heyecan verici oluyor. Ayrıca yurtdışındaki konserlerimizde mutlaka bir Türk besteciden de örnek veriyoruz. Fazıl Say çok değerli bir sanatçı dostumuz, Trio‘sunun Türkiye prömiyerini de biz yapmıştık. Artık beşinci senemize giriyoruz. Türkiye’de bir çok festivalde konser verdik. Hedefimiz yurtdışı  konserlerimizin de sayısını arttırmak. “ dedi.